Sveučilište u Zagrebu
Hrvatski
English

Program Smotre

17. i 18. studenoga 2016. Smotra je otvorena za posjetitelje od 10 do 18 sati, a u subotu 19. studenoga od 9 do 15 sati.
Fakulteti i akademije Sveučilišta u Zagrebu te ostali sudionici na Smotri predstavljat će se na svojim izložbenim prostorima sva tri dana, a predavanja u kinu održavat će se prema objavljenom rasporedu, pod nazivom Najbolje sa Sveučilišta.

Kino dvorana

17. studenoga 2016. od 11.30 do 17.10 sati
18. studenoga 2016. od 10.00 do 17.20 sati
19. studenoga 2016. od 09.30 do 14.40 sati

Nisi siguran u svoj izbor budućega studija?
Imaš idealnu priliku poslušati nastavnike, studente, teme, predavanja i prezentacije s tvojega budućega studija jer smo ih za ovu priliku pod nazivom Najbolje sa Sveučilišta okupili u kinodvorani Smotre!
Sveučilište u Zagrebu organizira skup popularnih predavanja i prezentacija svojih nastavnika i studenata o temama, projektima, novim pristupima, istraživanjima, izumima i svemu onome što ih najbolje predstavlja.
Možda učvrstiš svoju odluku ili dobiješ sasvim novu ideju, ali odaberi za sebe najbolje od Najboljega sa Sveučilišta!

Četvrtak 17. studenoga

11.30 - 17.10 Najbolje sa Sveučilišta

11.30 - 17.10 Predstavljanje tehničkoga područja

11.30 - 11.50 Građevinski fakultet
Dr. sc. Bojan Milovanović i Marina Bagarić mag. ing. aedif.: Eco-sandwich
11.55 - 12.15 Fakultet strojarstva i brodogradnje
Prof. dr. sc. Bojan Jerbić: S robotima može bolje
12.20 - 12.40 Metalurški fakultet
Izv.prof.dr.sc. Zdenka Zovko-Brodarac: Život bez metala
12.45 - 13.05 Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Prof. dr. sc. Tomislav Bolanča,  mr. sc. Marinko Markić: Znanstveno-istraživački i stručni rad FKIT-a u službi hrvatskog gospodarstva
13.10 - 13.30 Rudarsko-gološko-naftni fakultet
Izv. prof. dr. sc. Lidia Hrnčević: Od školarca do europski priznatog inženjera
13.35 - 13.55 Geotehnički fakultet
Doc. dr. sc. Bojan Đurin i studentica Lucija Baić: Sunce kao izvor energije u inovativnom sustavu navodnjavanja
14.00 - 14.20 Geodetski fakultet
Izv. prof. dr. sc. Brankica Cigrovski-Detelić: Kako izmjeriti Zemlju? Od svemira do parcele
14.25 - 14.45 Arhitektonski fakultet
Dr. sc. Luka Korlaet: Etička dimenzija arhitekture
14.50 - 15.10 Tekstilno-tehnološki fakultet
Prof.dr.sc. Snježana Firšt Rogale: HRKI sa sustavom hlađenja, inteligentna odjeća i termalni maneken
15.15 - 15.35 Grafički fakultet
Prof. dr. sc. Nikola Mrvac, izv. prof. dr. sc., Ivana Žiljak Stanimirović i doc. dr. sc. Miroslav Mikota: Nove dimenzije grafičkih komunikacija-tranzicija medijskih tehnologija
15.40 - 16.00 Fakultet prometnih znanosti
Dr. sc. Marko Ševrović: Zašto ginemo na cestama?
16.05 - 16.25 Fakultet elektrotehnike i računarstva
Iva Gospodnetić, mag.physc., doc. dr. sc. Hrvoje Džapo i studenti FER-a: Studentsko poduzetništvo, JobFair, Centar karijera- posao i život nakon FER-a
16.30 - 16.50 Vojno vođenje i upravljanje i Vojno inženjerstvo
kadetkinja desetnica Ivana Tolnaj, kadet desetnik Ivan Lovrić: Vojno vođenje i tehnologija
16.50 - 17.10 Sveučilišni računski centar (SRCE)
Emir Imamagić: Superračunala-motika suvremenih e-znanstvenika; Draženko Celjak: Upravljate li svojom digitalnom imovinom?

Petak 18. studenoga

10.00 - 17.20 Najbolje sa Sveučilišta

10.00 - 12.50 Predstavljanje prirodoslovnog područja

10.00 - 10.20 PMF, Matematički odsjek
Dr. sc. Matija Bašić: Što rade matematičari?
10.25 - 10.45 PMF, Fizički odsjek
Doc. dr. sc. Davor Horvatić: Nevjerojatan spoj primijenjene i teorijske fizike
10.50 - 11.10 PMF, Geografski odsjek
Prof. dr. sc. Aleksandar Lukić, dr. sc. Ivan Čanjevac: Kakva je budućnost ruralnih područja Hrvatske?
11.15 - 11.35 PMF, Kemijski odsjek
Doc. dr. sc. Dominik Cinčić: Knjiga, labos i predstave
11.40 - 12.00 PMF, Biološki odsjek
Barbara Anđelić, studentica: Teorija evolucije-teorija zablude
12.05 - 12.25 PMF, Geološki odsjek
Dr. sc. Andrea Čobić, dr. sc. Karmen Fio Firi, Igor Felja, dipl. ing. i dr. sc. Zorica Petrinec: U potrazi za "izgubljenim" vremenima
12.30 - 12.50 PMF, Geofizički odsjek
Andreina Belušić, mag. phys. - geophys., Maja Bubalo, mag.phys.- geophys. i dr. sc. Iva Dasović: Potresi, meteotsunamiji i klima

12.55 - 14.30 Predstavljanje biomedicinskoga područja

12.55 - 13.15 Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Marina Juretić, mag. pharm.: Fakultet i industrija - snaga partnerstva u farmaceutskim istraživanjima
13.20 - 13.40 Medicinski fakultet
akademik Davor Miličić: Umjetno srce i transplantacija
13.45 - 14.05 Stomatološki fakultet
Doc. dr. sc. Ivana Savić Pavičin: Forenzična dentalna medicina
14.10 - 14.30 Veterinarski fakultet
Doc. dr. sc. Tomislav Gomerčić: Ugroženi veliki sisavci u Hrvatskoj - dupini, medvjedi i vukovi; Prof. dr. sc. Maja Popović: Forenzika u veterinarskoj medicini

14.35 - 15.45 Predstavljanje biotehničkoga područja

14.35 - 14.55 Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Ekaterina Drobat mag. ing. techn. aliment. i Marta Kovačević, mag. nutr.: Kako se stvara novi prehrambeni proizvod?
15.00 - 15.20 Šumarski fakultet
Dr. sc. Marko Vucelja i dr. sc. Branimir Šafran: Od sjemenki do drvnih proizvoda
15.25 - 15.45 Agronomski fakultet
Doc. dr. sc. Sanja Fabek - Uzgoj povrća "bez tla"

15.50 - 17.00 Predstavljanje umjetničkoga područja

15.50 - 16.10 Muzička akademija
Ida Szekeres: Vivat Academia
16.15 - 16.35 Akademija dramske umjetnosti
Aida Bukvić, doc. art. i Anja Maksić, asist. art., Martina Terzić, Marin Leo Janković i Ugo Korani: 'ADU à la carte' u 3 slijeda
16.40 - 17.00 Akademija likovnih umjetnosti
Izv. prof. mr. art. Tanja Dabo i doc. art. Danko Friščić: Kreativni procesi i sinergije raznorodnih polja i disciplina
17.00 - 17.20 Protestantska teologija
Tomislav Minić, student: Idumeni 2016: Iskustvo egzodusa studenata teologije

Subota 19. studenoga

09.30 - 14.40 Najbolje sa Sveučilišta

09.30 - 12.20 Predstavljanje društvenoga područja

09.30 - 09.50 Pravni fakultet
Doc. dr. sc. Marko Jurić i asist. Iva Bjelinski Radić: Praktični oblici nastave: Pravna klinika i simulirana suđenja
09.50 - 10.10 Ekonomski fakultet
Izv.prof.dr.sc. Mislav Ante Omazić: Menadžment promjena – mit ili stvarnost?
10.10 - 10.30 Fakultet organizacije i informatike Varaždin
Doc.dr.sc. Tonimir Kišasondi - FOI#Sigurnost, FOI#privatnost... i lot sve oko nas; doc.dr.sc. Zlatko Stapić: Složeni sustavi iliti FOI#stolne, web i mobilne aplikacije; Danijel Dadović, mag. inf.: FOI#Dođi i pitaj po faksu ne skitaj... i produži na posao
10.30 - 11.10 Fakultet političkih znanosti
Izv. prof. dr. sc. Božo Skoko: Kako se osobno brendirati; prof.dr.sc Zoran Kurelić: Donald Trump i politička korektnost
11.10 - 11.30 Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet
Doc. dr. sc. Marina Milković, Maja Peretić, prof., dr. sc. Anja Mirosavljević i studenti Tomislav Radošević i Anđela Čeprnja: Sva raskoš komunikacije
11.35- 11.55 Učiteljski fakultet
Izv. prof. dr. sc. Siniša Opić, doc. dr. sc. Tamara Turza-Bogdan i doc. dr. sc. Stjepko Rupčić: Umjetnost u odgoju i obrazovanju
12.00 - 12.20 Kineziološki fakultet
Mario Baković, mag.cin., doc. dr. sc. Tomislav Rupčić i doc. dr. sc. Vlatko Vučetić: Na Kineziološki kreni, za život se pripremi

12.25 - 14.40 Predstavljanje humanističkoga područja

12.25 - 12.45 Katolički bogoslovni fakultet
Izv. prof. dr. sc. Ivan Štengl, doc .dr. sc. Silvija Migles i dr. sc. Ivan Dodlek: Briga za cjelovitu dobrobit studenata
12.50 - 13.10 Filozofski fakultet Družbe Isusove
Kristina Polegubić, dipl. phil. et relig.: Poslovna etika: Ima li u hrvatskom društvu mjesta za vrline?
13.15 - 13.35 Hrvatski studiji
Doc. dr. sc. Viktoria Franić Tomić: Kako se rađalo hrvatsko kazalište?
13.40 - 14.40 Filozofski fakultet
Odsjek za arheologiju - izv. prof. dr. sc. Hrvoje Potrebica: Arheologija trećeg milenija
Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti - doc. dr. sc. Nikola Ljubešić: Društvene i humanističke znanosti susreću strojno učenje
Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti - izv. prof. dr. sc. Hrvoje Stančić: Digitalizacija, očuvanje baštine i digitalni izvornici

Francuski paviljon

Zajedničko predstavljanje umjetničkih akademija Sveučilišta u Zagrebu
Akademija dramske umjetnosti (ADU),
Akademija likovnih umjetnosti (ALU) i
Muzička akademija (MA)

Četvrtak 17. studenoga
11.00 ALU - Ogledni sat: Priprema ateljea
12.00 MA - Nastup gitarista Lovre Peretića
12.30 ALU - Ogledni sat: Priprema ateljea 2
13.00 MA, ALU, ADU - slobodni program/stalni postav
13.00 ADU - Ogledni sat: Scenski govor - izv. prof. Boris Svrtan
15.00 ALU - Ogledni sat: Atelje 1 - Multimedija: crtanje, slikanje, kiparenje, suvremena grafika, animacija, digital art, video instalacija, restauracija...
17.00 MA - Javni sat: prof. Saša Nestorović i kvartet Fabula

Petak 18. studenoga
10.00 ADU - Ogledni sat: Scenski pokret - doc. art. Pravdan Devlahović
11.00 MA - Nastup studenata harfe – prof. Diana Grubišić- Čiković
11.30 ALU - Ogledni sat: Atelje 2
13.00 MA - Javni sat: prof. Goran Bakrač, gudački kvartet
14.00 ADU - Ogledni sat: Kazališna režija/Scenografski praktikum - doc. art. Tanja Lacko i asist. art. Anja Maksić Japundžić + razgovor s filmskim umjetnicima s filmskih odsjeka ADU
15.00 MA - Kvartet rogova
15.30 ALU - Ogledni sat: Atelje 3
16.00 MA, ALU, ADU - slobodni program/stalni postav
17.00 ADU - Javni sat: Studentska vježbaonica Odsjeka plesa - voditeljica Martina Terzić
 
Subota 19. studenoga
10.00 MA, ALU, ADU - slobodni program/stalni postav
10.30 ADU - DesADU - Koncertno čitanje izabranog teksta studenta Dramaturgije
12.00 MA - Brass kvartet
13.00 ALU - Ogledni sat: Atelje 4 - finale
14.00 MA, ALU, ADU - slobodni program/stalni postav

Izložbeni šator

Raspored događanja na izložbenom prostoru Grada Zagreba

Četvrtak 17. studenoga
10.00 - 18.00

Promocija INFORMATIVNOG VODIČA za mlade o besplatnim uslugama zdravstvenih ustanova Grada Zagreba namijenjenih mladima

Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar predstavit će Centar za mlade te usluge koje pruža:
- Što bi sve adolescenti trebali znati o spolno prenosivim infekcijama?
- Važnost cijepljenja protiv HPV-a
- Pravilna prehrana - što to znači?
- Kome odlaze studenti koji su bolesni, a nisu iz Zagreba?

Promocija projekta Check Point Zagreb - centra za zdravlje i edukaciju mladih, dobrovoljno, anonimno i besplatno savjetovanje te testiranje na HIV i hepatitis C

Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba
11.00 - 13.00 Promocija projekta "Oživi me" (prikaz reanimacije) - naučite oživljavati!

Petak 18. studenoga
10.00 - 18.00

Promocija INFORMATIVNOG VODIČA za mlade o besplatnim uslugama zdravstvenih ustanova Grada Zagreba namijenjenih mladima

Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar
Služba za javno zdravstvo

Savjetovanje o pravilnoj prehrani i važnosti tjelovježbe te predstavljanje aktivnosti Zavoda
- Mi jedemo odgovorno
Savjetovanje o spolnim bolestima i važnosti zaštite
- Važnost cijepljenja protiv HPV-a
- Rak vrata maternice
Predstavljanje usluga za studente koje pruža Zavod
- Mjerenje GUK-a i krvnog tlaka

Promocija projekta Check Point Zagreb - centra za zdravlje i edukaciju mladih, dobrovoljno, anonimno i besplatno savjetovanje te testiranje na HIV i hepatitis C

Subota 19. studenoga
09.00 - 15.00

Promocija INFORMATIVNOG VODIČA za mlade o besplatnim uslugama zdravstvenih ustanova Grada Zagreba namijenjenih mladima

Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar
Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti

Promocija programa za mlade koji se provode u Službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti
- Odrastao sam i što sad?
- Škola za roditelje
- Škola nepušenja
Individualno i grupno savjetovanje
- Informiranje
- Psihoedukacija
- Motiviranje
Edukativne radionice
- Nošenje sa stresom
- Ispitna anksioznost
- Postavljanje ciljeva
Kako se riješiti loših navika?
- Kockanje
- Prekomjerna konzumacija alkohola
- Eksperimentiranje s drogama

Promocija projekta Check Point Zagreb - centra za zdravlje i edukaciju mladih, dobrovoljno, anonimno i besplatno savjetovanje te testiranje na HIV i hepatitis C